Як заощадити на освітленні. Розрахунок вартості енергоспоживання лампочок

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...
Як заощадити на освітленні. Розрахунок вартості енергоспоживання лампочок

У нинішніх умовах, з урахуванням недешевої вартості лампочок і планового підвищення цін на електроенергію, не завжди зрозуміло, яку саме стратегію краще вибрати для максимальної економії витрат на освітлення.

Для початку варто в принципі розібратися з тим, за якими параметрами потрібно вибирати штучне джерело світла.

Характеристики світла

Світловий потік, що випромінюється джерелом світла, вимірюється в люменах (лм). Відповідно, кількість люменів відносно потужності (Вт) дає показник світловіддачі (лм/Вт). І чим він більший, тим ефективніша робота лампи. Таким чином, світловіддача безпосередньо характеризує енергоефективність: найбільш ефективні ті лампи, у яких світловіддача вища. На самих виробах або їх упаковці світловіддачу вказують не завжди, але її можна дізнатися в документації до товару.

Інший показник – люкс (лк) – характеризує рівень освітленості і показує кількість світла, випромінюваного на одиницю площі (1 лк = 1 лм/м2). Наприклад, згідно з європейським стандартом ISO 8995, який регламентує рівень освітленості, в коридорах, передпокоях і кімнатах відпочинку має бути освітлення в 100 лк, на сходах – 150 лк, в житлових кімнатах, ванних, кухнях, вітальнях – 200 лк. Природно, ці значення слід збільшити, якщо мова йде про місцеве, акцентне освітлення.

Як заощадити на освітленні. Розрахунок вартості енергоспоживання лампочок
Як заощадити на освітленні. Розрахунок вартості енергоспоживання лампочок

Кольорові показники

Крім потужності лампи, потрібно враховувати й інші параметри. Так, існує індекс передачі кольору Ra, який показує, наскільки природно передає кольори штучне джерело в порівнянні з сонячним світлом. В ідеалі цей показник повинен складати 90-100, хоча і значення 80-90 знаходиться в межах норми.

Кольорова температура, яка вимірюється в Кельвінах, характеризує тональність освітлення. Лампа з кольоровою температурою 6000 ° K випромінює холодне світло (біле з блакитним відтінком), а з показником 2600-2700 ° K – тепле світло (біле з жовтим відтінком). Останнє найбільш близьке до світла ранкового або вечірнього сонця, тому сприяє комфортному відпочинку. Лампи з такою кольоровою температурою потрібні в спальні і дитячій кімнаті. Вироби з холодним світлом стимулюють активність, тому актуальні для кабінетів і ванних кімнат. В інших приміщеннях слід встановлювати лампи із середнім значенням колірної температури – близько 4000 ° К.

Як заощадити на освітленні. Розрахунок вартості енергоспоживання лампочок
Як заощадити на освітленні. Розрахунок вартості енергоспоживання лампочок

Тепер, з огляду на наведену теоретичну базу, розглянемо, які варіанти освітлювальних пристроїв можна використовувати в побуті.

Раціональний підхід до освітлення

Традиційний метод освітлення житлового приміщення – люстра на кілька ламп в центрі стелі – вже не використовується при створенні сучасного інтер’єру. Вважається, що в житловому приміщенні повинно бути якомога більше світлових точок, які можна включати в різних комбінаціях залежно від необхідності. Для цього можна використовувати різноманітні бра, торшери, підсвічування, акцентне освітлення, в тому числі із змінним кольором світла. Все це в поєднанні з енергозберігаючими лампами сприяє дотриманню основних принципів освітлення, таких як комфорт і енергозбереження.

Додатковий ефективний засіб для економії електроенергії і комфорту проживання – застосування системи контролю або управління освітленням, яка дозволяє забезпечувати необхідний рівень освітленості саме там, де необхідно в даний момент.

Таким чином, на освітлення не витрачається зайва електроенергія. Головне при цьому – вибираючи освітлювальні прилади, не орієнтуватися на початкову ціну, а враховувати загальну вартість їх використання.

Вибираємо оптимальну стратегію

Щоб розрахувати необхідну в приміщенні кількість ламп, потрібно враховувати потрібний рівень освітленості, світловий потік одного виробу, кількість елементів в світильниках, коефіцієнти розсіювання і спрямованості і т. Д. Для приблизного розрахунку підійдуть такі співвідношення: в разі ламп розжарювання на 1 м2 площі має припадати 20-25 Вт, для галогенних – 15-20 Вт/м2, для люмінесцентних – 5-6 Вт/м2, для світлодіодних – 2-3 Вт/м2.

Таким чином, видно, що галогенні лампи можуть заощадити до 25% енергії в порівнянні з лампами розжарювання, люмінесцентні – до 80%, а світлодіодні – до 90%. При цьому всі енергозберігаючі вироби мають збільшений термін служби: у галогенних він в 2-4 рази більше, ніж у ламп розжарювання, у люмінесцентних – в 6-12 разів, а у світлодіодних – в 20-50 разів.

Щоб оцінити характеристики освітлювальних пристроїв різних типів з точки зору їх вартості та енергоефективності, можна використовувати таблицю, в якій показані параметри енергозберігаючих ламп, відповідні стандартній лампі розжарювання потужністю 100 Вт з звичайним цоколем E27 (див. таблицю).

Як видно з таблиці, енергоефективність люмінесцентних та світлодіодних ламп значно вища ламп розжарювання і з урахуванням нинішніх тарифів на електроенергію позитивний економічний ефект від їх безперервного використання (близько 5 годин на день) буде видно вже в перший рік роботи. При цьому щодо використання галогенних ламп можна зробити висновок, що вигода від їх використання нижча, ніж від інших типів енергоефективних елементів, проте в комплекті з пристроєм плавного пуску (а ще краще з низьковольтним джерелом струму) їх застосування може мати сенс.

Порівняння енергоефективності ламп (цоколь – E27)

Лампа розжарювання

Люмінесцентна лампа

Галогенна лампа

Світлодіодна лампа

Потужність, Вт

100

25

70

12

Світловіддача, лм / Вт

13

45-55

17

75-100

Термін служби, год.

1000

6000

2000

20000

Кольорова температура

«Теплий білий»

«Теплий білий», «нейтральний білий», «холодний білий»

«Теплий білий»

«Теплий білий», «нейтральний білий», «холодний білий»

Затримка включення

Немає

Так

Немає

Немає

Стрибки напруги

Знижують ресурс

Знижують ресурс

Знижують ресурс

Не знижують ресурс

Світлорегулятор

Збільшує ресурс

Несумісний1

Збільшує ресурс

Не збільшує ресурс

Ціна, грн

від 10

від 60

від 50

від 100

Вартість 2 тис.год>. роботи2 (1 рік), грн.

218

109,5

188,6

123,8

Вартість 10 тис. год. роботи2 (5-6 років), грн.

1040

367,5

943

218,8

1 Можна використовувати спеціальний диммер для звичайних люмінесцентних ламп або диммерну люмінесцентну лампу в комплекті зі звичайним світлорегулятором.

2 Згідно з тарифами НКРЕКУ, за обсяг від 100 до 600 кВт/год., для однозонного лічильника (діють з 1 березня по 31 серпня 2016 року) з урахуванням вартості освітлювальних пристроїв.

Джерело: есоtown.соm.uа

Leave a Reply