Навіщо ландшафтному архітекторові ставати “зеленим”?

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...
Архітектура зеленого урбаністичного ландшафтного дизайну

В рамках головної національної премії в області екологічної архітектури та будівництва «Еко_тектоніка`2016» номінація «Відкритий громадський простір та місця загального користування», призначена для ландшафтних архітекторів, введена не випадково. Адже ландшафтник відповідає за вкрай важливу частину урбанізованого середовища – ту її частину, яка безпосередньо торкається природного середовища.

Іншими словами, на фахівцях цього профілю лежить особлива задача по організації і забезпеченню гармонійного взаємозв’язку і взаємної інтеграції антропогенних і природних відкритих ландшафтів.

А у зв’язку з тим, що більшу частину своєї історії людство, займаючись формуванням техногенних територій, активно руйнувало природне середовище, сьогодні важливо не просто забезпечити збереження того, що залишилося, але і простимулювати відновлення того, що було втрачено. Що, по суті, означає повернення природи до міста, звідки вона була за останні два століття практично повністю винищена.

Але навіщо повертати природу в місто? В т.ч. – із найбільш прагматичних міркувань. Адже наявність елементів гармонійно вибудуваної «другої природи» в місті сприймається сьогодні як більш комфортна і екологічно позитивна територія, а отже більш актуальна для її користувачів. І з кожним днем ​​з ростом рівня життя все більше людей починає сприймати сучасний та комфортний громадський простір, як важливу складову свого щоденного існування. У зв’язку з чим професія ландшафтного архітектора та інженера стає вкрай необхідною.

Разом з тим дизайн міських громадських просторів має свою специфіку і відрізняється від того розуміння ландшафтної архітектури, за яким багато хто звик бачити посадку клумб і організацію альпійських гірок. Створення комплексних природно-урбанізованих ландшафтів, знову ж, можливо виключно за допомогою нових, високих, зелених рішень і технологій. І тут особливе значення надається роботі глибокого вивчення рослинного і тваринного світу того регіону, де йде робота над проектом та спроби інтеграції елементів звичної для даної території флори і фауни в міське середовище. Одним з яскравих проявів цього тренда в Європі є широке розповсюдження обладнання для стимулювання проживання диких тварин по сусідству з людиною в міському середовищі (різні будинки для вужів, їжаків, кажанів, а також тарганів, жуків та іншої живності).

Без сумніву, створення відкритих урбанізовано-природних просторів є важливим елементом еко-будівництва, заснованому на інтеграції трьох основних параметрів проектованого об’єкта – комфортність, енергоефективність та екологічність. Сучасний громадський простір, без сумніву, є важливим втіленням параметрів комфортності та екологічності. А також просто зобов’язаний, з огляду на світовий тренд, містити в собі елементи ресурсозбереження, втілення яких обмежується виключно фантазією автора проекту – це можуть бути системи, що дозволяють економити воду, застосування альтернативних джерел енергії, посадка багаторічних рослин, які не вимагають особливо складного догляду, і організація додаткових озеленених просторів, наприклад, зелених покрівель і т.д.

Прикладів яскравого і правильного дизайну міського середовища в Україні дуже небагато. Тим більше важливо виявляти тих героїв, які вже сьогодні активно освоюють принципи еко-будівництва та грамотно застосовують їх в дизайні урбанізованих територій.

 

Leave a Reply