Верховна Рада прийняла законопроект про запровадження аукціонів для проектів ВДЕ

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Верховна Рада прийняла Законопроект 8449-д про запровадження аукціонів для проектів ВДЕ

Сьогодні, 20 грудня, Верховна Рада проголосувала за Законопроет №8449-д про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

Законопроект з другої спроби підтримали 227 народних депутата.

Як повідомлялося, на початку грудня 2018 року парламентський комітет з ПЕК допрацював з урахуванням положень семи альтернативних проектів і схвалив законодавчу ініціативу №8449 по “зеленим” аукціонам.

Згідно з компромісною версією, запуск обов’язкових аукціонів для проектів по ВДЕ запланований на 1 січня 2020 року. Кінцевий термін підписання попередніх договорів (PrePPA) для завершення розпочатих проектів в сфері ВДЕ на умовах “зеленого” тарифу (незалежно від розміру проекту) – 31 грудня 2019 року.

Участь в аукціонах обов’язково для суб’єктів господарювання, які претендують на державну підтримку, для наступних проектів: у 2020 році – для вітрових електростанцій (ВЕС) потужністю понад 20 МВт, для всіх інших видів технологій – потужністю понад 10 МВт; в 2021-2022 рр. – для ВЕС потужністю понад 20 МВт, для інших видів ВДЕ потужністю понад 5 МВт. При цьому, починаючи з 1 січня 2023 року, на аукціонах повинні брати участь суб’єкти госпдіяльності з проектами по ВЕС потужністю понад 3 МВт, з проектами по іншим ВДЕ потужністю понад 1 МВт.

Проект закону передбачав зниження в 2020 році “зеленого” тарифу для сонячних електростанцій на 25% з подальшим зменшенням на 2,5% щороку. Положення про зниження тарифу для ВЕС в доопрацьованому законопроекті залишається в редакції чинного закону: зниження в 2020 році на 10% з подальшим зниженням на 1,5% кожного року протягом наступних трьох років.

Крім того, законопроектом передбачається:

  1. збільшити потужність установки СЕС і ВЕС приватних домогосподарств з 30 кВт до 50 кВт;
  2. спростити процедуру отримання «зеленого» тарифу для електроенергії з СЕС потужністю до 500 кВт на дахах, фасадах капітальних будівель, споруд;
  3. забезпечити прозорість приєднання «зелених» об’єктів шляхом введення терміновості технічних умов на підключення до мереж.

У той же час, при доопрацюванні законопроекту до II читання голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук вважає за необхідне передбачити збереження чинного «зеленого» тарифу на електроенергію з біомаси та біогазу на рівні 0,124 євро / кВт * год після 2020 року. Розвиток цієї сфери потребує підтримки, адже:

  • напрямок розвивається дуже повільно в порівнянні з ВЕС і СЕС;
  • частка електроенергії, виробленої з біогазу і біомаси, в балансі відновлюваної енергетики становить лише 1,2% (в Європі – майже 18%);
  • 0,124 євро / кВт * год – один з найнижчих тарифів в Європі (Швейцарія – 0,26 євро / кВт * год, Болгарія – 0,25 євро / кВт * год).

Загалом, прийняття законопроекту буде вигідним для держави, бізнесу і споживачів. Впровадження аукціонів дозволить:

  1. знизити вартість «зеленої» енергії для споживачів;
  2. створити високу конкуренцію на ринку;
  3. забезпечити стабільний розвиток «зеленої» енергетики.