США і Німеччина: шляхи розвитку відновлюваних джерел енергії

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
США і Німеччина: шляхи розвитку відновлюваних джерел енергії

Частка електроенергії в Німеччині, що виробляється з поновлюваних джерел, зросла в три рази протягом останнього десятиліття – до 30,1%. Це вражає, особливо в порівнянні з ситуацією в США, де показник залишається незмінним з 90-х років і знаходиться на рівні 10%.

З іншого боку, в Німеччині частка електроенергії, що генерується шляхом спалювання вугілля, скорочувалася не так стрімко, і зараз навіть вище, ніж десять років тому. У США ж частка вугільних ТЕЦ неухильно скорочувалася в останні роки.

В обох країнах відбуваються значні зміни в структурі енергетики. Німеччина знаходиться в середині великого шляху по переходу на поновлювані джерела енергії. США також виступають за використання відновлюваних джерел енергії, пропонуючи податкові пільги та інші субсидії, але спроби змінити ситуацію куди скромніше, ніж в Німеччині. Тут значну роль зіграло зростання видобутку сланцевого газу, а також вимоги з боку держави і приватних осіб закрити вугільні електростанції.

Так яка країна результативніше змінює структуру своєї енергетики? Все залежить від пріоритетів. Німці давно відчувають дискомфорт від ядерної енергетики, і в 1998 році розробили плани поетапного відмови від її використання до 2022 року. Імовірність того, що країна відмовиться від своїх намірів, зберігалася до 2011 року, але після аварії на Фукусімі уряд підтвердив намір відмовитися від використання АЕС до 2022 року. Починаючи з 1998 року частка атомної енергетики в загальному обсязі генерації скоротилася з 27,5% до 18,1%.

Німецька влада також зобов’язалися знизити, а з часом і повністю відмовитися від використання викопних видів палива і знизити викиди вуглекислого газу, але поетапна відмова від атомної енергії ускладнює виконання цих обіцянок. Використання вугілля, як уже зазначалося, припинило знижуватися. І одним з основних поновлюваних джерел енергії країни є біомаса , яка в Німеччині в основному означає деревину, яка не зовсім безвуглецева.

У США досягти політичного консенсусу щодо скорочення викидів вуглекислого газу до сих пір не вдалося. Але бум фрекінгу дозволив природному газу витіснити більш брудне вугілля з першого місця в списку джерел генерації електроенергії.

Якщо головним пріоритетом є зниження темпів зміни клімату, то зрушення у виробництві електроенергії в США за останні кілька років, можливо, були більш обнадійливими, ніж в Німеччині.

Однак пишатися США не варто. Слід зазначити, що в Німеччині використовується набагато менше електроенергії на душу населення, ніж в Сполучених Штатах (7,019 кВт/год проти 12,985 кВт/год) – зокрема, завдяки більш прохолодному літу, але і тому, що німці ставлять будинку менші холодильники і, як правило, дбайливіше ставляться до природних ресурсів.

Досвід Німеччини також демонструє, що перейти на поновлювані джерела енергії, хоч і не без витрат, можна набагато швидше, ніж це роблять США. У Німеччині, де досить часто стоїть похмура погода, сонячна енергія насправді не дуже сильно відстає від біомаси, забезпечуючи 5,9% від загального обсягу генерації електроенергії в країні. У США, де погода куди більш сприятлива, на частку сонячної енергії припадає всього лише 0,6%; разом з домовласниками і підприємствами, що встановили на своїх дахах сонячні батареї, цей показник зросте до 0,9%. США напевно можуть краще, чи не так?

Leave a Reply