01601, м. Київ, вул. Стрітенська,
б. 10, оф. 323
ПН - ПТ 09:00 - 21:00
СБ - НД 09:00 - 16:00

Сонячні електростанції (СЕС) для зменшення власного споживання

Сонячна електростанція під власне споживання

З 1 січня 2019 року зросла вартість електроенергії для юридичних осіб – 3,08грн/кВт.

В найближчі 5 років прогнозується подальше зростання вартості електроенергії.

Одним із варіантів вирішення питання зростання вартості електроенергії є заміщення дорогої електроенергії з зовнішньої електромережі дешевою електроенергією з власної мережевої СЕС. Об’єм заміщення електроенергії, в залежності від характеру споживання, може складати 70-90% у весняно-літній та 15-20% в осінньо-зимовий  періоди (орієнтовно 30-50% сумарно за рік). Це дозволяє знизити поточні витрати та підвищити  енергоефективність та конкурентоспроможність.

Така СЕС може бути встановлена будь-де, — на об’єкті виробництва, торговому центрі, складському приміщенні, школі, лікарні або будь-якому іншому об’єкті де є постійне споживання в денний період.

Ідея проста: СЕС забезпечує власне споживання електроенергії об’єкту, доки світить сонце. Коли «сонячної енергії» недостатньо, різниця автоматично береться з загальної мережі.

Даний вид станцій може бути дуже легко інтегрований у формат комерційних станцій з можливістю продажу електроенергії в мережу, у разі якщо будуть виконані всі необхідні для цього законодавчі вимоги.

Сонячні електростанції для власного споживання вигідні ще й тим, що не вимагають виконання проектів на приєднання і отримання ліцензії. А з довгого переліку дозвільної документації вимагається лише узгодження з ДАБІ. У підсумку термін реалізації подібного проекту становить 1-2 місяці і починає економити електроенергію з першої хвилини запуску станції.

Період окупності станції залежить від поточного тарифу на електроенергію для даного об’єкта. З урахуванням тарифів на електроенергію для юридичних осіб у 2019 році орієнтовний термін окупності таких станцій під власне споживання становить 6 років. Якщо враховувати подальше ймовірне зростання тарифів на електроенергію для підприємств, строк окупності таких проектів буде зменшуватись ще більше.

Як зменшити споживання електроенергії?

Чи покриє станція 100% моїх потреб в електроенергії?

В сонячні дні станція зможе забезпечити Ваш бізнес на 95-100% власною виробленою електроенергією. В інший час станцію буде покривати до 50% денного споживання.

Встановивши сонячну електростанцію (СЕС), чи зможу я відмовитись від центральної енергомережі?

  1. Так, якщо будете використовувати АКБ. Необхідний запас АКБ повинен бути рівний необхідній потужності.
  2. Ні, Ви будете під’єднані до центральної енергомережі, але при цьому зможете зекономити на власному споживанні.

Чи можливо підключити "Зелений" тариф для бізнесу?

Так, можна. Втім, підключення “зеленого” тарифу для бізнесу має більш складну процедуру з отримання ліцензії. Для станції потужністю менше 300 кВт економічно доцільним є встановлення сонячної станції для економії.

Як працює станція для економії?

В світлу пору доби необхідну електроенергію Ви тримуєте з власної сонячної станції. Якщо потужності сонячної енергії недостатньо – Ви споживаєте енергію з мережі.

При наявності правильно орієнтованих площ дахів можна зменшити річне споживання електроенергії на підприємствах на 30-50%. Даний вид станцій може бути застосований в офісних приміщеннях, на виробничих лініях, логістичних складах, супермаркетах, магазинах, автомийках, школах, садках, лікарнях та інших об’єктах, де є стабільне споживання в світлу пору доби.

Для зменшення власного споживання пропонується встановити безакумуляторну мережеву СЕС. При будівництві такої СЕС проводиться повний аналіз характеру споживання електроенергії на об’єкті. В залежності від характеру споживання та особливостей установки сонячних панелей, підбирається відповідна потужність СЕС (в кожному випадку індивідуально) з урахуванням споживання в місяці максимальної генерації електроенергії (травень-липень).

Такий підхід дозволяє відчути максимальний економічний ефект роботи станції, шляхом зменшення кількості випадків, коли станція буде працювати в режимі обмеження генерації в мережу і мережевий інвертор із смарт-лічильником штучно обмежують продуктивність СЕС.

В залежності від характеру споживання та особливостей установки сонячних панелей, підбирається потужність сонячної електростанції (в кожному випадку індивідуально), яка може замістити у весняно-літній період 70-90% власного споживання і 15-20% від споживання восени та взимку.

Як працює сонячна електростанція для зменшення власного споживання з мережі? Схема роботи.

Схема роботи станції під власне споживання для підприємств
Схема роботи станції під власне споживання для підприємств

SmartMeter – двонаправлений інтелектуальний лічильник електроенергії, призначений для оптимізації використання електроенергії. В цьому пристрої також вбудовано функцію 0% Feed-In (Zero Export). Це означає, що вироблена сонячною станцією, енергія не потрапить в центральну енергомережу. При цьому залишається можливість споживати електроенергію з мережі, якщо сонячної енергії недостатньо.

Сонячні панелі, генерують електричну енергію, інвертор відбирає цю енергію у вигляді постійного струму і перетворює його в змінний. Змінний струм подається в електромережу об’єкта для забезпечення власних потреб підприємства.

Режими роботи СЕС під власне споживання

Можливі два режими роботи такої системи:

  1. Генерація електроенергії ≤ споживання електроенергії на об’єкті:
    згенерована електроенергія використовується для забезпечення власних потреб (прилади, технологічна лінія, інше обладнання). Якщо виробленої електроенергії недостатньо – її різниця добирається автоматично з зовнішньої електромережі.
  2. Генерація електроенергії > споживання електроенергії підприємством:
    згенерована електроенергія використовується для забезпечення власних потреб (прилади, технологічна лінія, інше обладнання), об’єкт не споживає електроенергію з зовнішньої електромережі. Надлишок електроенергії не потрапляє в зовнішню мережу, так як спеціальне обладнання системи дає команду на інвертор обмежити загальну генерацію до рівня споживання на об’єкті.

Схема роботи мережевої СЕС з обмеженням генерації

Побудова СЕС такого типу передбачає використання сучасних систем моніторингу, що дозволяють аналізувати характер споживання об’єкта в цілому та отримувати інформацію щодо генерації в безперервному режимі.

Інтерфейс системи моніторингу такої СЕС виглядає наступним чином:

Графіки споживання та генерації електроенергії на прикладі СЕС для власного споживання

Інформація системи моніторингу дозволяє аналізувати та систематизовувати дані щодо об’ємів загального споживання об’єкта та об’ємів генерації СЕС. Дані можуть бути представлені у вигляді денного, місячного чи річного графіка.

Річний графік споживання та генерації дозволяє енергоменеджерам підприємства оптимізувати та передбачати необхідні об’єми електроенергії для закупівлі в енергопостачальних компаніях.

Етапи реалізації сонячних електростанцій для зменшення власного споживання:

  1. Аналіз характеру споживання на об’єкті з метою визначення потрібної потужності станції та витрат електроенергії
  2. Ретельний підбір вільних площ на території об’єкта під встановлення необхідної потужності сонячних панелей
  3. Поставка обладнання для сонячних електростанцій
  4. Монтаж та встановлення обладнання сонячних електростанцій
  5. Пуско-налагодження СЕС з налаштуванням смарт-лічильників

Приклад роботи станції на власне споживання

Приклад роботи станції під власне споживання для підприємств. Графіки

Ви – власник бізнесу. Ваш бізнес споживає 100% кВт*год електроенергії. 

Підприємство працює одну робочу зміну з 9:00 до 18:00.

Як бачимо з графіку, основне споживання припадає на світлу пору доби.

Виходячи з цього обираємо потужність станції так, щоб генерація станції не перевищувала пікове споживання в сонячні дні.

В світлу пору доби підприємство отримує енергію від сонячної електростанції.

Якщо енергії від сонячної станції буде недостатньо – підприємство додаткову енергію буде споживати з центральної енергомережі.

Приклад розрахунку окупності такого проекту можна розглянути на базі умовного об’єкту: припустимо, частина даху будівлі (підприємства, школи, лікарні, чи торгового центру тощо), на якій встановлюється сонячна електростанція, орієнтована на південь і становить 1400м2 з кутом нахилу 7°. Цієї площі достатньо для сонячної станції потужністю 214кВт.

Середнє місячне споживання об’єкта:  36000 кВт*год.

Середнє споживання в світлу пору доби: 30000 кВт*год (+/- 5%)

Стабільне навантаження виробничого обладнання: 170 кВт (+/-5%)

Розрахункова потужність сонячної станції:

  • 162 кВт (АС – по інверторам)
  • 213,84кВт (PV – по сонячним панелям)

Вартість 1кВт*год від 01.01.2019: 3,08 грн/кВт*год

Сумарна річна генерація СЕС: 211 460 кВт*год

Повна вартість сонячної станції: 3 459 000,00 грн (екв. $132 000)

Основне обладнання :

  • Сонячні панелі
  • Мережеві інвертори
  • Системи кріплення
  • Автоматика захисту та інші комплектуючі

Заощадження за рік при діючому тарифі на електроенергію: 211 460 кВт*год х 3,08 грн/кВт*год = 652 142,00 грн

Термін окупності станції без врахування зростання вартості електроенергії: 3 459 000,00 грн/652 142,00 грн = 5 років 4 міс

Мінімальний термін експлуатації СЕС 20 років. За цей час станція  згенерує 3 923 000 кВт*год електроенергії, що еквівалентно 12 081 000,00 грн по діючому на сьогодні тарифу.

Собівартість сонячної електроенергії за 20 років експлуатації: 3 923 000,00 грн. / 12 081 000 кВт*год = 0,88 грн./кВт*год, що значно менше діючого на сьогодні 3,08 грн/кВт*год.

Результат. “До/Після” встановлення СЕС під власні потреби.

Результат роботи станції під власне споживання для підприємств. До
Результат роботи станції під власне споживання для підприємств. Після

Після облаштування СЕС, сонячна станція покриває 47% енергії, що споживається підприємством на протязі року.

Строк окупності системи без врахування зростання електроенергії – 5.3 років. При збільшенні вартості електроенергії строк окупності станції буде зменшуватись пропорційно.

Строк експлуатації генеруючого обладнання – більше 25 років.

Вартість електроенергії, виробленої станцією за 20 років експлуатації, складе 0.88 грн/кВт*год.

Вартість

Середня вартість таких станцій складає від $650 за 1 кВт встановленої потужності.

Спеціалісти ТОВ СмартЕко допоможуть Вам проаналізувати споживання Вашого підприємства, нададуть рекомендації щодо застосування рішення для зменшення споживання електроенергії з мережі та реалізують даний проект!

Залиште заявку на консультацію, і ми зв'яжемося з вами найближчим часом.
Адреса
01601, м. Київ, вул. Стрітенська,
б. 10, оф. 323
Режим роботи
ПН - ПТ 09:00 - 21:00
СБ - НД 09:00 - 16:00