Кілька слів на користь поновлюваних джерел енергії

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...
Наєдін Іван

Світ стоїть на порозі нової технологічної революції. 2015 рік став рекордним за рівнем інвестицій у відновлювану енергетику. За даними Bloomberg, у всьому світі інвестори вклали в цей сектор $ 329 млрд., і навіть дешева нафта не стала на заваді. Все йде до того, що відновлювана енергетика в найближчому майбутньому стане основою нового способу виробництва.

З чим це пов’язано? І яку вигоду особисто нам може принести перехід на поновлювані джерела енергії?

Виділю головні переваги.

 • 1. Більш стійка національна валюта.
  Дуже показовий приклад з газом. Імпорт цього виду палива відчутно тисне на гривню, адже оплата контрактів проводиться в доларах. Наприклад, в минулому році Україна імпортувала 16,4 млрд. Кубометрів газу, за який заплатила як мінімум $ 4 млрд. Ці кошти могли залишитися в країні, але вони пішли в інші країни.
 • 2. Новий кластер економіки і нові робочі місця.
  Коли ми платимо комусь за імпортний газ, ми дотуємо чужу економіку. Роблячи ставку на відновлювальні джерела, ми створюємо робочі місця всередині країни.
  Наприклад, в Німеччині з 2004 по 2013 рік кількість зайнятих у відновлюваній енергетиці збільшилася майже в 2,5 рази – з 157 тис. До 363 тис. Чоловік. Ми можемо добитися не меншого. Сонячні та вітрові електростанції, котельні на біопаливі – це виробництво комплектуючих, виробництво палива, обслуговування і т.д. А це все робочі місця, яких так не вистачає сьогодні.
 • 3. Економія грошей.
  Імпортне паливо купується долари, власне проводиться за гривні. Наприклад, котельні на біопаливі в бюджетних установах – це на 10-15% дешевше, ніж котельні на газі. Просто тому що це місцеве паливо, його ціна формується в гривнях.
  Крім того, технології виробництво енергії з відновлюваних джерел постійно удосконалюються, внаслідок чого дешевшає її кінцева вартість. У минулому році вітряна енергія стала найдешевшим видом електроенергії для виробництва в Німеччині та Великобританії, причому навіть без урахування держсубсидій.
  Те ж саме стосується США і багатьох інших країн, що збільшують частку відновлюваної енергетики. На одному з останніх тендерів в Марокко на будівництво вітряних електростанцій потужністю 850 МВт середня ціна склала $ 30 / МВт * год. проти $ 80 / МВт * год. ціни вугільного електрики в регіоні. Як відзначають експерти, навіть якщо б вугілля був безкоштовним, вугільна електростанція все одно не змогла б вписатися в таку ціну.
 • 4. Підвищення конкурентоспроможності наших товарів і послуг.
  Чим дорожче вартість палива, тим дорожче товари і послуги, з яких вони виробляються. Це аксіома. Україна і без того вкрай енергозатратна країна. За цим показником ми утримуємо «лідерські» позиції в Європі. Рятують, якщо можна так сказати, лише невисокі витрати на заробітну плату.
  Але якщо ми хочемо конкурувати на світових ринках, Україна не може продовжувати жити по-старому, в той час як весь світ переходить на нові, більш дешеві і якісні технології виробництва енергії.
 • 5. Зміцнення енергонезалежності.
  Що таке залежність від поставок газу з інших країн, ми добре знаємо на прикладі Росії. Хто знає, як розгорнулися б події зараз, якби не газова голка, на якій ми сиділи всі роки незалежності. Як мінімум, у Росії було б менше інструментів для тиску і шантажу.

Упевнений, цих аргументів достатньо, щоб частка поновлюваних джерел в Україні становила не 4,5% як зараз, а хоча б 11%, як це записано в Національному плані дій з енергоефективності до 2020 року.

І навіть в цьому випадку ми будемо в ролі наздоганяючих.

Автор: Іван Надєїн, голова Комітету енергетичної незалежності України

Leave a Reply