33001 Рівне, Україна
вул.Поповича, 11
ПН - ПТ 09:00 - 21:00
СБ - НД 09:00 - 18:00
1
Як впливає Закон 8449д на зелений тариф або паніка без підстав

Як впливає на зелений тариф Закон 8449д або паніка без підстав

Про те, що новий закон “вбиває зелений тариф” та сонячну енергетику України говорили по телебаченню, писали в газетах та поширювали в соцмережах. Увесь цей галас створив враження, що заробляти на продажах надлишкової електроенергії з альтернативних джерел приватні домогосподарства більше не зможуть. Ми знайшли документ, вивчили його та готові поділитися з вами правдивою неупередженою інформацією.

Хто і що прийняв?

Верховна Рада прийняла поправки (зокрема Правка №24) до законопроекту, який стосується безпосередньо сонячної енергетики. Офіційна назва документу Закон про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

Кого зачепить дія закону?

Закон стосується тих людей, які планують будувати сонячну електростанцію та продавати електроенергію по зеленому тарифу. Якщо вам потрібна автономна сонячна електростанція, яка не підключена до мереж ОблЕнерго, а призначена для власного споживання вашим будинком чи підприємством, останні зміни в законодавстві взагалі вас не зачіпають. Ставити вашу приватну електростанцію на землі чи на даху ― це ваша особиста справа. Жодних заборон тут не існує.

Що «забороняє» даний закон?

У текст закону потрапила поправка №24, яка обмежує можливість для власників сонячних електростанцій, встановлених на землі приватних домогосподарств, продавати електроенергію за вищою ціною (по “зеленому” тарифу), ніж та, яка зроблена на традиційних електростанціях.

Через висвітлення інформації у негативному світлі у людей склалося враження, що даний закон накладає заборону на будівництво сонячних електростанцій в Україні. Це навіть не перебільшення інформації, це відверта брехня.

Якщо взяти весь текст поправок до закону та проаналізувати його, слово “заборонити” ви не знайдете у жодній формі. Відповідь однозначна: поправки до законопроекту нічого нікому не забороняють.

Які зміни були внесені до закону?

Зміни для юридичних осіб

Якщо у вас планується промислова СЕС більше 1 МВТ, яка буде введена в експлуатацію в 2020 році, то ви повинні брати участь в зеленому аукціоні. Це фактично тендер, де виграє найменша ціна продажу майбутньої електроенергії. Держава в свою чергу бере на себе зобов’язання купувати всю вироблену електроенергію протягом узгодженого терміну за встановленою ціною.

Зміни для фізичних осіб ― власників СЕС приватних домогосподарств

  1. Зростає дозволена потужність станції з 30 кВт до 50 кВт
  2. Зелений тариф надається тим СЕС, які встановлені на дахах або фасадах приватних домогосподарств та інших капітальних будівель або споруд. Саме ця зміна й наробила стільки паніки навколо законопроекту.

Як ставлять СЕС на землі?

Фактично сонячні панелі на землю ніхто не ставить. Будується металевий каркас з стійкими опорами, що бетонуються. Саме будівництво сонячних електростанцій передбачає наявність конструкцій під ними. Тепер питання лише в тому, як узаконити статус таких конструкцій.

В законі є фраза “капітальні будівлі або споруди”. Якщо з будівлями все зрозуміло, це в нашому випадку введений в експлуатацію житловий будинок, то слово “споруда” потребує більш детального вивчення на законодавчому рівні.

Визначення знаходимо в ст. 4 та ст. 5 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження”. В законі чітко прописано, що споруда ― це об’єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, переміщення якого не можливе без його знецінення або зміни призначення.

Тобто, зареєструвати право власності можна тільки на ті будівлі або споруди, які не можна відокремити від земельної ділянки і перемістити без істотного знецінення.

Порядок реєстрації права власності передбачений законом “Про регулювання містобудівної діяльності“. Для більшості простих споруд це нескладно.

Необхідно просто занести до реєстру дозвільних документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України повідомлення про початок будівельних робіт, а згодом – декларацію про готовність об’єкта до експлуатації.

Що для цього потрібно?

  1. Будівельний паспорт.
  2. Повідомлення про початок будівництва.
  3. Декларацію про готовність об’єкту до експлуатації (повідомлення про закінчення будівництва).
  4. Реєстрація права власності на нерухоме майно.

Дії можна виконати онлайн через електронний портал адміністративних послуг.

Ці чотири кроки дають змогу узаконити дану споруду, вписати її в технічний паспорт будинку, і таким чином вона стає придатною до встановлення сонячної електростанції відповідно до останніх змін в законодавстві.

Фактично, дані зміни до закону просто врегулювали всі невизначеності щодо розташування сонячної електростанції в приватних домогосподарствах.

Що з зеленим тарифом?

Для сонячних електростанцій до 1 МВт зелений тариф зберігається, участь в зелених аукціонах вони брати не повинні. Всі виплати по зеленому тарифу до 2030 року, згідно з встановленими раніше коефіцієнтами, також не змінюються.

Норма щодо встановлення панелей на дахах та фасадах будівель і споруд починає діяти з 2020 року. Тому, якщо ви плануєте будівництво сонячної станції на власному подвір’ї, робіть все правильно.

  1. Збудуйте навіс, який потрібен для монтажу панелей і відповідає необхідними нормам.
  2. Внесіть його в технічний паспорт приватного домогосподарства.
  3. Візьміть витяг про майнові права на нерухоме майно, де ця споруда буде зазначена.

Припиняємо паніку! Все гаразд, сонячна енергетика розвивається, ніхто нікому не забороняє будувати сонячні електростанції. Стало більше документів, це мінус, та більше потужності, це безумовно плюс.

Читайте закони, а не фейкові новини. Розвивайте сонячну енергетику та заробляйте на цьому.

Спеціалісти компанії SmartEco готові збудувати вашу сонячну електростанцію “під ключ” відповідно до чинних норм та законів.

Ми не панікуємо, а будуємо. Звертайтесь!

ПОВЕРНУТИСЯ НА ПОЧАТОК
КОМЕНТАРІ
Залишити свій коментар
ВАС ТАКОЖ ЗАЦІКАВИТЬ
Залиште заявку на консультацію, і ми зв'яжемося з вами найближчим часом.