На мережевій сонячній станції на 30 кВт можна заробляти 10 тис грн у місяць

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...
На мережевій сонячній станції на 30 кВт можна заробляти 10 тис грн у місяць

В Україні побутова сонячна електростанція потужністю 30 кВт дозволяє в середньому заробляти 10 тисяч гривень у місяць.

Як зазначає франківський експерт Сергій Тирлич, сонячну енергію в електричну перетворюють сонячні панелі – фотомодулі.

Фотомодуль містить кремній, якого досить багато в Україні і який найелементарніше добувати з піску, – розповідає фахівець. – Вироблення електричної енергії відбувається за рахунок того, що фотоелектричний модуль перетворює сонячне світло через фотопанель в електричний струм. Останній в свою чергу є постійним, а інвертор його змінює і перенаправляє в мережу.

Є три види сонячних електростанцій – автономна, мережева та гібридна, продовжує Сергій Тирлич.

Автономна електростанція, яка акумулює сонячну енергію в акумулятори, підходить для віддалених місць, куди електричні мережі важко дотягнути (це в основному гірська місцевість) або для районів, де бувають часті відключення, – пояснює експерт. – Мережева електрична станція працює без акумуляторів, через пристрій, який перетворює сонячні промені в електричну енергію і одразу скидає її в мережу за “зеленим тарифом”.

Нарешті гібридна сонячна електростанція поєднує у собі елементи автономної і мережевої.

Заробляти на “зеленому тарифі” дозволяє мережева сонячна електростанція. “Зелений тариф” – це спеціальні фінансові умови, які дозволяють приватним домогосподарствам продавати електроенергію в мережу за ціною в 5-6 разів більшою, ніж вартість кіловата для звичайних споживачів, наголошує експерт.

Завдяки програмі, в рамках якої тариф і вартість кіловата (кВт) захищена законом до 2030 року, українці можуть виробляти і продавати електроенергію без ліцензії, – каже Сергій Тирлич. – Починаючи з 2013 року, кіловат дешевшає: якщо спочатку ціна була 0,36 євро за кВт, то зараз це 0,19 євро кВт , а в 2030 році буде 0,14 євро кВт – таким чином українців мотивують оперативніше встановлювати приватні сонячні електростанції: сьогодні першопрохідці продають електроенергію по 36 евроцентів або майже 10 гривень/кВт, а купують по 0,71 грн/кВт.

Ефективність сонячної електростанції залечить від сонячної активності в регіоні, зауважує франківський експерт.

Необхідно враховувати факт «інсоляції»: концентрація світла на метр квадратний в Івано-Франківську становить приблизно 1100 Вт, в той час як, наприклад, у Одесі – 1500 Вт, – пояснює Сергій Тирлич. – На півдні сонце продуктивніше, тому там окупність вища і швидша, а на Прикарпатті пік сонячної активності припадає на травень-вересень: протягом року сонячна електростанція виробляє в середньому 90 кВт-год електроенергії в день.

Встановлення домашньої сонячної станції потребує дотримання певної послідовності дій. Спочатку фахівець має оглянути будинок та оцінити, чи дозволяють технічні умови по електромережах встановлювати фотоелектричні панелі і яка потужність в кіловатах виділена на будівлю, пояснює Сергій Тирлич.

Максимальна потужність побутової СЕС – до 30 кВт – це гранична межа, яку можна “купити” в Обленерго для побудови електростанції: для станції на 30 кВт треба підвести кабель на 30 кВт, облаштувати лічильник і виконати всі технічні умови, – розповідає експерт. – Наступний крок – встановити обладнання і здійснити пробний запуск системи. Засвідчивши документально цей факт, необхідно укласти договір з постачання і продажу електроенергії з обленерго, а потім відкрити рахунок, на який будуть надходити кошти, і нарешті – підключити цей тариф та отримувати прибуток.

В приватному секторі “каменем спотикання” може стати потужність “вводу” до будинку, наголошує Сергій Тирлич.

Якщо стала потужність мереж для приватних будинків коливається в межах 5-10 кВт, то, щоб збільшити потужність кабелю до 30 кВт, потрібно йти у РЕМ і писати відповідну заяву, – розповідає експерт. – Це може потягнути за собою заміну мережі, а це час і витрати.

Якщо технічні умови дозволяють встановити сонячну електростанцію потужністю 25-30 кВт, процесс підключення до «зеленого» тарифу займає близько місяця, зауважує Сергій Тирлич.

Виробляти електроенергію тільки для себе не вигідно, – пояснює експерт. – Сьогодні “зелений тариф” дає можливість продавати електроенергію у 6-7 разів дорожче: зараз за спожиту енергію ми платимо 0,741 грн./кВт, а продавати можна за 0,19 євро або 6 грн./кВт – це велика різниця: краще електроенергію вироблену СЕС продати, а в держави купити у 6 разів дешевше.

Для електростанції на 30 кВт потрібно 120 фотоелектричних панелей по 250 Вт кожна, плюс інвертор, який перетворює сонячну енергію в електрострум.

За словами франківського експерта, 1 кВт фотоелектричної модульної станції коштує близько 1000 доларів.

Сонячна електростанція на 10 кВт обійдеться у 10 000 доларів, а окупиться за 6,5 років, – розповідає Сергій Тирлич. – А от станція на 30 кВт окупиться за 5,5 років.

За словами Сергія Тирлича, сьогодні у Франківську працює близько десяти побутових сонячних електростанцій.

Мешканці нашого міста стикнутися з малопотужними мережами, які не дозволяють встановлювати фотоелектричні панелі у приватних садибах, – розповідає експерт. – Є можливість встановлювати сонячні панелі у багатоквартирних будинках, але це потрібно робити ще на стадії проектування – закладати в технічних умовах більшу потужність проводки.

Обмежуючим елементом може стати і площа даху багатоповерхівки, наголошує Сергій Тирлич.

Приміром, для встановлення 120 панелей потрібно багато місця – одна панель має площу приблизно 2 квадратних метри, – пояснює експерт. – Однак чим більша потужність панелі, тим менше їх потрібно: зараз продаються панелі потужністю від 50 до 300 Вт, а от як з’являться панелі по 1 кВт , то їх потрібно буде всього 30, а не 100-120.

Чинні державні програми з енергозбереження стосуються утеплення і альтернативних видів опалення, зокрема, це твердопаливні котли, електрокотли і сонячні колектори для підігріву води, наголошує Сергій Тирлич, додаючи, що для сонячних електростанцій поки придумали тільки “зелений тариф”.

 

Автор: Наталія Яковлєва

Джерело: есоtоwn.соm.uа

Leave a Reply