Кошти, вкладені в термоізоляцію будинку, окупаються за три-п’ять опалювальних сезони

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...
В Україні починають утеплювати будинки

Члени одного з київських житлово-будівельних кооперативів за минулу зиму істотно заощадили на опаленні, підключившись до столичній програмі енергоефективності «30 на 70», пише газета «Факти».

Як утеплити типову панельну шістнадцятиповерхівку, якій вже більше тридцяти років, не витративши при цьому жодної зайвої гривні, «ФАКТИ» дізналися у жителя Троєщини, активіста житлово-будівельного кооперативу «Хімік-14», який створювався ще за радянських часів. Дві багатоповерхівки кооперативу страждають від типових проблем із стиками в панелях, з промерзанням, мокнучими і ураженими грибком стінами, а також з темними коридорами, що протікають стояками і багатьом іншим. «Я не голова кооперативу, а ініціативний мешканець, – пояснив Андрій Волощенко. – Дізнався про програму енергоефективності, розпочату минулого року столичною міськдержадміністрацією, випадково, від нашого депутата. За програмою «30 на 70» для ЖБК, ОСББ та громадян за утеплення, а значить, зниження тепловтрат в будинках, 30 відсотків платять мешканці, 70 відсотків – міська влада. З цим питанням ми і вийшли на правління нашого кооперативу».

– Як вдалося домовитися з власниками квартир про участь в програмі?

– Це було найскладніше, адже потрібно було отримати згоду всіх, хто живе в будинку, – пояснює Андрій Волощенко. – Є важливий момент: члени житлового кооперативу і ОСББ вносять квартплату «самі собі», тобто гроші залишаються на рахунках спільноти, а потім витрачаються на поточний або капітальний ремонт. Попередньо прорахували, що наявної суми достатньо, і ми можемо оплатити 30% витрат, не збираючи додаткових грошей з мешканців. Це був сильний аргумент, хоча на той момент 60 квартир мали борги. Ми пояснили мешканцям, що теплопостачання дорожчає і, щоб менше платити, треба максимально утеплити будинок, поставити не просто тепломір, а погодозалежну автоматику, яка дозволить більше заощадити, коли немає морозів. Так і вирішили знижувати свої витрати на комуналку.

– З чого почали?

– З того, що залежало тільки від кооперативу, – з освітлення в під’їздах. Поміняли всі лампочки в парадних. Витратили шість тисяч гривень на світлодіодні лампи, які в десять разів економніші від звичайних, служать до п’яти років і продаються в будь-якому супермаркеті. Коштують недешево, але за п’ять місяців витрати вже окупилися, незважаючи на те, що і в ЖБК вандалізм присутній, з чим постійно боремося. Відремонтували двері у всіх парадних, замінили віконні рами в холодних переходах і труби стояків, де на 55 метрів їх довжини стояло вже 14 хомутів.

Потім почали збирати пакет документів для участі в програмі «30 на 70». Ми були практично першими, крім «Хіміка-14» в минулому році ще трохи більше десяти будинків подали заявки. У міськдержадміністрації нам роз’яснили, що і як потрібно робити. Перший етап це енергоаудит будинку, а у нас їх два: вулиця Бальзака, 18 і 24. Почали з будинку № 24. За перевірку і висновок фахівців заплатили близько десяти тисяч гривень, а нинішнього року домовилися вже за 7,5 тисячі по другому будинку. Аудит виконує група впровадження проектів енергоефективності КМДА, зйомка тепловізором показала: всі панельні стики світилися червоним кольором (!). Тобто через них йшло тепло, видно було навіть, де в квартирі стоять батареї! Через ці ж стики затікала дощова вода, провокуючи вогкість і грибок в квартирах. Енергоаудит виявляє практично всі канали витоку тепла: через дах, підвали, електрощитові, а у висновку фахівці пишуть, що потрібно зробити. Цей документ дуже важливий для участі в міській програмі енергоефективності.

Після аудиту замовили за рахунок кооперативу роботи по герметизації стиків панелей і утеплення стін. Домовилися з підрядником, що гроші вносимо рівними платежами протягом року. «Навантаження» на квитанцію – ніякого, мешканці нічого не доплачували. Шви в панелях забивали каучуковим матеріалом, склотканиною і обсіпластовою мастикою. Після цього ще раз зробили теплозйомку. Втрати тепла істотно скоротилися по всій площі стін. А місто виконало свою частину роботи: утеплило дві торцеві стіни, що обійшлося бюджету Києва в 620 тисяч гривень. Технагляд контролював процес: витримані всі протипожежні норми, встановлені спеціальні протипожежні пояси. З дев’ятого по шістнадцятий поверх утеплювали негорючим матеріалом – мінеральною ватою, потім штукатурили. Мешканці швидко відчули ефект – перестали замокати стіни, зник грибок. До зими багато хто встиг зробити ремонт в квартирах. І, що цікаво, боржники почали повертати борги – 25 квартир їх уже закрили.

– З установкою індивідуального теплопункту, напевно, було складніше?

– Так, довелося побігати. Не дуже великий пакет документів для міської влади вдалося зібрати швидко: нам дали список, крім того, постійно підказували, як краще, направляли. А з ІТП були проблеми, оскільки кожен крок потрібно було узгоджувати з «Київенерго». Це болюча тема, і довелося їх «штурмувати». Два місяці пішло тільки на те, щоб нам поставили печатку в Енергонагляді. Індивідуальний тепловий пункт з лічильником тепла і автоматикою, що реагує на погоду і дозволяє економити тепло, за кошторисом коштує 417 тисяч гривень. Ми заплатили підряднику 75 тисяч, а решту суми розбили на рік – по 28 тисяч в місяць. Кошти окупляться за три-п’ять опалювальних сезонів

– Ви задоволені результатом всіх цих дій?

– Сухо в квартирах, тепло, менше платимо за світло в коридорах. За опалення отримали такі результати: в найхолоднішому місяці, січні, в сусідніх будинках, де стоять звичайні теплолічильники, люди заплатили трохи більше 15 гривень за квадратний метр площі. А для мешканців нашого будинку в січні вийшло по 14 гривень, а в лютому – по 10 гривень за квадратний метр.

– Що б ви порадили тим, хто хоче утеплити свій будинок?

– Ініціативним групам уже давно треба було почати збирати документи. Адже потрібно написати толковий проект для енергомодернізації будинку. На це йде два-три тижні. На енергоаудит – мінімум два тижні. Ми з кінця 2015 року збираємо документи по другому нашому будинку й уже отримали висновок енергоаудиторів в чорновому варіанті. Тепер потрібно зробити економічний розрахунок. Він входить в пакет документів як один з розділів проекту енергомодернізації. Дуже важливо попрацювати з мешканцями – домогтися їх згоди, пояснити, що вони – реальні власники будинку, навіть якщо його обслуговує комунальний жек. Потім зібрані документи подавати на конкурс, який почнеться в середині березня.

– Але конкурс можна і не виграти…

– Ті, хто підходить до справи правильно, виграють. Зрозуміло, якщо проект для вашого будинку написаний на двох листочках, де сказано: «Хочу на вікна 300 тисяч гривень», то конкурсна комісія його не прийме, адже запит потрібно обґрунтувати. А якщо уявити проект з розрахунком економічної ефективності, з термінами окупності, вказані в ньому наявні тепловтрати, то комісія побачить, що це серйозно.

– Хто ж напише толковий проект?

– Ми звернулися до комунального підприємства «Група впровадження програм енергозбереження», що на вулиці Богдана Хмельницького, там нам допомогли.

– А якщо голова ЖБК, ОСББ або жеку не захоче брати участь?

– Міняйте голову! Виберіть людину, яка дійсно вболіває за мешканців. Адже ви оплачуєте його роботу. Зрештою, навіщо переплачувати за комунальні послуги, якщо можна привести будинок в порядок? Почніть з малого: визначте проблемні місця і закрийте їх за рахунок коштів всіх, хто живе в будинку. Поставте автоматику, що регулює температуру теплоносія в залежності від погоди. Це істотно скоротить вартість опалення. А утеплення стін – один з найдорожчих проектів, і його краще робити за допомогою міської влади.

18 березня в Деснянській міськдержадміністрації зберуть глав ЖБК, ОСББ, керівників жеків, щоб пояснити механізм дії програми і способи її реалізації. Кияни, які живуть в будинках, прикріплених до комунальних жеків, також можуть брати участь в програмі енергоефективності. Механізм для цього розроблений.

У столиці днями стартував черговий конкурс проектів з енергозбереження в житлових будинках по формулі «30 на 70». Які і куди подавати документи, можна детально дізнатися на сайті міськдержадміністрації, відкривши рубрику «Пам’ятки» – «Житлово-комунальні послуги» – «Енергозбереження в Києві», або ознайомившись зі змістом блоку «Програми державної підтримки населення, ОСББ, ЖБК щодо впровадження енергоефективних заходів» на головній сторінці сайту.

За результатами січня близько тисячі столичних будинків, а це близько 10% усіх житлових будинків, заплатили за опалення більше, ніж за встановленим тарифом 16,14 гривні за квадратний метр. Це означає, що термомодернізацію потрібно проводити в першу чергу саме в цих будинках. Після якісного утеплення зменшиться обсяг споживаної будинком теплової енергії, а температура в квартирах залишиться комфортною. Для таких будинків і розробляються проекти спільного фінансування теплоізоляції, коли більшу частину суми платить бюджет міста, а меншу – мешканці. Кошти, вкладені в енергозбереження, окупляться за три-п’ять опалювальних сезонів. У минулому році, за даними міськдержадміністрації, повністю «утеплилися» 16 багатоповерхівок, які взяли участь у програмі «30 на 70».

 

Джерело: ecotown.com.ua

Leave a Reply