Енергетика на основі відновлюваних джерел

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...
Відновлювані джерела енергії. Зелена енергетика

Наша цивілізація – цивілізація електроенергії. Приручена електрика, будучи недоступною для більшості землян ще століття тому, за короткий термін змінила планету і спосіб життя людей до невпізнання.

Частка електроенергії в світовому енергетичному балансі неухильно зростає. Якщо в 1973 р, за даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), вона становила 9% кінцевого споживання енергії людством, то сьогодні досягла 18% . Перспективи електроенергії не викликають сумнівів. Зростатимуть як обсяги її виробництва, так і частка в глобальному кінцевому споживанні енергії. Електрика тіснить вуглеводневе паливо і на транспорті, і в сфері виробництва тепла.

МЕА передбачає, що електрика до 2050 р займе перше місце за часткою в глобальному споживанні енергії (23-26%). За прогнозом Statoil, частка електроенергії до 2040 р може вирости до 24-27%. На європейському ринку, в рамках сценаріїв декарбонізації європейської енергетичної стратегії, вона може досягти 36-39% в 2050 р Shell в своєму сценарії «нульових викидів» передбачає навіть 50% частку електрики в світовому споживанні енергії до того ж терміну.

Більшість прогнозів розвитку світових енергетичних ринків відштовхується від гіпотез з приводу збільшення населення Землі, ВВП і, відповідно, споживання енергії. Але структура цього споживання вимагає окремого розгляду. Вкрай ймовірно, що в середньо- і довгостроковій перспективі зростання виробництва і частки електроенергії не буде супроводжуватися зростанням споживання первинної енергії (викопної сировини).

У промислово розвинених країнах в минулі 10-15 років відзначалася стагнація споживання енергії , що було викликано зниженням енергоємності економіки, підвищенням енергоефективності та стрімким розвитком декарбонізації енергетичного сектора. З 2003 по 2015 р країнах ОЕСР в цілому, США, Японії, ЄС споживання енергії не виросло, а скоротилося. У країнах G20, відповідальних за 80% світового споживання енергії, в період 2003-2013 рр. це споживання зросло на два з невеликим відсотка, головним чином за рахунок Китаю та Індії, а в 2014-2015 рр. зростання скоротився практично до нуля. Показовим є приклад Німеччини , де за період 1990-2015 рр. ВВП виріс майже на 40%, річне виробництво електроенергії – на 18,5%, а споживання первинних енергоресурсів (вуглеводнів) скоротилося.

Ці приклади доводять, що зв’язок між зростанням виробництва електроенергії, зростанням ВВП і споживанням викопної сировини вже розірвано . Однією з основних причин цих змін є поширення технологій генерації на основі відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Електрика – чистий кінцевий продукт, в той же час з його виробництвом досі пов’язана левова частка енергетичних викидів парникових газів. Еколого-кліматичні міркування і необхідність боротьби з глобальним потеплінням спонукають уряди стимулювати зниження емісії парникових газів в енергетичному секторі. У світовій енергетиці підвищується значення високоефективних та екологічно чистих технологій електричної генерації, а країни, що володіють такими технологіями, отримують додаткові бонуси в економіці, міжнародної торгівлі та конкуренції .

У світовій енергетиці сьогодні очевидно реалізується «проривний варіант» розвитку , який характеризується масштабним заміщенням традиційних вуглеводнів ВДЕ, підвищенням енергоефективності, тризначними темпами зростання ринку накопичувачів енергії, збільшенням частки електромобілів в автопарку.

«Ми знаходимося в розпалі енергетичної революції. Економічні, технологічні і споживчі ландшафти змінюються з безпрецедентною швидкістю», – говорить представник британського «Системного оператора».

Дійсно, для вирішення завдань електрифікації, скажімо, в Індії чи Африці сьогодні вже не потрібно створювати інфраструктуру з доставки палива і витрачати роки на будівництво традиційних електростанцій. Оптимальним вибором стає розподілена сонячна генерація , яка забезпечує швидкий доступ до електрики і не вимагає масштабних інвестицій в мережеве господарство.

Тим часом частка електроенергії, виробленої на основі ВДЕ, буде рости в світі не стільки з екологічних / регуляторним, скільки з економічних причин. З 2016 року в сонячній енергетиці неодноразово ставилися цінові рекорди. В ОАЕ в червні рекордно низька тендерна пропозиція склала 2,99 цента США за 1 кВт год, в Чилі в серпні – 2,91, знову в ОАЕ у вересні – 2,42 цента за 1 кВт год.

«Ми очікуємо, що в прийдешні десятиліття сонячна енергетика продовжить рости в середньому на 50% в рік.  Скоро ми побачимо дуже низькі, якщо не дуже-дуже низькі ціни на сонячну електрику», – стверджує представник Total.

Динаміка розвитку технологій в сонячної і вітроенергетики показує, що через 10-15 років ці способи генерації будуть здатні виробляти найдешевшу електроенергію.

Автор: Володимир Сидорович, Директор інституту енергоефективних технологій в будівництві

Перекладено на українську: smarteco.biz.ua