Навіщо на Близькому Сході сонячні батареї

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Ще ніхто не оцінив статтю. Стань першим!)
Loading...

Йорданія частково почала робити ставку на оновлювані джерела енергії і “зелені” технології.

“Арабська весна” змусила Йорданію терміново перебудовувати свій енергетичний сектор, пише Володимир Єсіпов в статті “Екоблог: навіщо на Близькому Сході сонячні батареї”, опублікованій на сайті Російської служби Бі-бі-сі.

Під час моєї тижневої подорожі цим острівцем стабільності на Близькому Сході я побачив багато несподіваного: і бедуїнів з айфонами посеред пустелі, і приголомшливої ​​краси захід Сонця на березі Мертвого моря, і двох п’януватих японців у ділових костюмах на 15-му поверсі амманского готелю, які щось показували на мапі Іраку своєму арабському бізнес-партнеру.

Але одним з найоригінальніших вражень від поїздки стала новенька сонячна електростанція в селищі бедуїнів приблизно в п’ятнадцяти хвилинах їзди від всесвітньо відомої Петри, древньої столиці Набатейського царства, вирубаної в скелях.

Чудо цивілізації

На узбіччі дороги, за залізним парканом красувалося це диво сучасної цивілізації – кілька рядів новітніх сонячних батарей. Вони блищали на сонці, як наочне підтвердження змін, що відбуваються в Йорданії – останньою “тихою гаванню” Близького Сходу, оточеній не найбільш стабільними країнами регіону.

“Арабська весна” обійшла Йорданію стороною, але політичні потрясіння у сусідів торкнулися її найбезпосереднішим чином. Ще кілька років тому Йорданія отримувала більше 90% природного газу з Єгипту. Але після повалення президента Мубарака газопровід, по якому єгипетський газ доставлявся в Йорданію, став мішенню для екстремістів – з 2011 по 2013 рік його підривали 16 разів. Загальна сума збитків Йорданії від недопоставок єгипетського газу склала 5 200 000 000 доларів.

І країні довелося в терміновому порядку шукати альтернативні джерела енергії. Тим більше що єгиптянам стало не вистачати газу для власних потреб.

Йорданія (як, втім, і будь-яка країна) – заручниця своєї географії. Не маючи власних ресурсів, країна змушена імпортувати 97% споживаної енергії. Це не найкраще положення, враховуючи навколишню геополітичну нестабільність. Але немає лиха без добра – країна частково почала робити ставку на оновлювані джерела енергії і “зелені” технології.

По-перше, країна, більшу частину території якої займають пустелі – ідеальне місце для розвитку сонячної енергетики. У Йорданії пішли навіть розмови про те, щоб за допомогою сонячних батарей перевести на самозабезпечення електрикою всі мечеті країни.

Одним з перших інвесторів у цьому секторі став Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (ЄБРР), не так давно розширив сферу своєї діяльності за межі Європи. На сьогодні банк інвестує в цілому 75 млн доларів у будівництво двох сонячних електростанцій в Йорданії.

Газ, нафта і атом

По-друге, Йорданія знайшла нового постачальника природного газу – американську компанію, зареєстровану в Х’юстоні. Компанія займається не чим іншим, як видобутком і продажем природного газу з ізраїльського родовища в Середземному морі. Але оскільки відносини з США у Йорданії набагато краще, ніж з Ізраїлем, купівля газу в американського посередника набагато вигідніше з точки зору внутрішньополітичного іміджу уряду.

По-третє, ще в 2008 році в справу освоєння енергетичних ресурсів Йорданії вступила маленька, але горда… Естонія. Її державний нафтовий концерн Eesti Energia, що працює на світовому ринку під маркою Enefit, отримав контракт на будівництво електростанції на сланцевої (керогенової) нафти, запаси якої є як в Естонії, так і в Йорданії (тільки не плутайте її зі сланцевою нафтою, що видобувається методом гідророзриву пласта).Реалізація двох “естонських” проектів дозволить Йорданії заощадити мільйони доларів щороку на покупці енергоносіїв за кордоном.

Leave a Reply